Uwaga na serwisy typu "Sprawdź, kto oglądał Twój profil na FB!". Zapłacisz nawet 40zł a i tak się nie dowiesz

„Dziennik Internautów” poinformował o przypadku wyłudzania pieniędzy od użytkowników Facebooka przez dwie strony FaceWatcher24.com oraz FaceSpy24.com. Oba serwisy oferowały możliwość „sprawdzenia, kto oglądał Twój profil na FB!”. Oczywiście ciekawscy nie dowiedzieli się, kto ich podglądał. Za to stracili pieniądze - nawet 40 zł miesięcznie. Co prawda oba serwisy są już nieaktywne, ale piszemy na ten temat ku przestrodze. Niedługo mogą pojawić się podobne strony, prowadzone przez amatorów łatwego zarobku.

W sieci pojawiły się dwa bliźniaczo podobne do siebie serwisy FaceWatcher24.com i FaceSpy24.com, prowadzone przez „Goldensoft LLC, spółkę prawa Delaware z siedzibą w Lewes w stanie Delaware w United States of America” . Obie strony reklamowały swoje usługi hasłem „Sprawdź kto oglądał Twój profil na FB!” oferując aplikacje, które miały umożliwić dostęp do takich informacji.

spy1_1357468645.jpg

Wiarygodność serwisów miała budować zakładka „Prasa o Nas”, która „kierowała do stron głównych rozpoznawalnych portali, z nieczytelnym/usuniętym logo, razem z nieistniejącymi artykułami osób-widm, które chwalą omawiane aplikacje.” To oczywiście jedna wielka mistyfikacja.

Innym trikiem, który miał za zadanie zwiększyć zaufanie użytkowników było umieszczenie na obu stronach facebookowej wtyczki pokazującej, że fanpage „Facebook and Privacy”, w żaden sposób nie powiązany z firmą Goldensoft lubi ponad milion osób.

Prawdopodobnie adresy email naiwnych użytkowników serwisów były gromadzone w celu późniejszej odsprzedaży spamerom. Skorzystanie z aplikacji nie wymaga zalogowania się do Facebooka - w formularzu możemy podać adres dowolnego profilu.

Czy taki był główny cel twórców tych aplikacji? Nie do końca. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że o pieniądze. W tym przypadku całkiem duże.

Z regulaminu można było się dowiedzieć, że wysyłając SMS pod numer 604**, użytkownik dokonywał aktywacji usługi Premium polegającej na przesyłaniu do niego dwa razy w tygodniu wiadomości SMS zawierających zamówione treści. Za otrzymanie każdej z nich pobierana była opłata w wysokości 4,92 zł brutto. Wynika z tego, że miesięcznie można było zapłacić nawet 40zł za zupełnie bezwartościowe informacje!

Jak wynika z regulaminu: „Opłaty pobierane są w drodze obciążenia rachunku telefonicznego abonenta (w przypadku telefonu na abonament) albo potrącenia opłaty z konta abonenta (w przypadku telefonu na kartę pre-paid)”. Na szczęście, usługę można było dezaktywować, wysyłając SMS o treści „STOP FACESPY” pod wskazany wcześniej numer.

Warto zaznaczyć to bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości sprawdzenia, kto odwiedzał nasz profil na Facebooku. Serwis nie udostępnia żadnego API, które mogłoby zostać wykorzystane do przygotowania takiej informacji. Przeglądając Internet, zachowujmy się rozsądnie, powstrzymajmy również niezdrową ciekawość, która - jak wiadomo - jest „pierwszym stopniem do piekła”.

Czytaj więcej na di.com.pl

Platforma SerwerSMS.pl powstała w 2003 r. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań informatycznych oraz skutecznej obsłudze klienta, Platforma SerwerSMS.pl jest liderem w swojej branży. Świadczą o tym otrzymane certyfikaty oraz wyróżnienia m.in LIDERA RYNKU 2012.
Klienci Platformy SerwerSMS.pl mają do dyspozycji szerokie portfolio usług SMS, MMS, VMS (wiadomości głosowe). Obecnie z usług Platformy korzysta kilkadziesiąt tysięcy klientów, którzy z kolei generują wielomilionowy miesięczny ruch, co jest dowodem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na usługi marketingu mobilnego w Polsce i za granicą. Od 2008 roku Platforma SerwerSMS.pl nieprzerwanie uczestniczy w programie Rzetelna Firma (Złoty Certyfikat Rzetelności), a od 2011 roku jest również członkiem Kapituły Złotych Certyfikatów Rzetelności. ​​

Kontakt dla mediów:

tel: 22 211 20 40 w. 77
e-mail: pr@serwersms.pl

Ceny za połączenia i SMS-y wewnątrz UE będą niższe

Od 15 maja operatorzy zobowiązani są do stosowania nowych, regulowanych stawek w połączeniach...

SMS ostrzegał przed silnym wiatrem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła coraz częściej SMS-y z  ostrzeżeniami. Ostrzeżenia drugiego...
Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo