Atrybuty SMS

Wiadomości tekstowe SMS wbrew pozorom posiadają wiele atrybutów, które można wykorzystać na wiele sposobów. W tym dziale opisaliśmy atrybuty i najważniejsze kwestie związane z posługiwaniem się wiadomościami SMS w platformie.

Nazwa nadawcy (Branding SMS)

Nazwa nadawcy (Branding SMS) to funkcjonalność wiadomości tekstowej SMS FULL, dzięki której wysłany SMS wygląda profesjonalnie i budzi zaufanie odbiorców. W miejscu, gdzie standardowo pojawia się numer, można wstawić własny tekst (do 11 znaków alfanumerycznych).
 

Nazwa Twojej firmy lub produktu w SMS-ie podniesie prestiż Twojej wiadomości

Stosowanie własnej alfanumerycznej nazwy nadawcy w SMS-ie np. "Firma XYZ", daje odbiorcy wiadomości SMS pewność, że otrzymał ją od profesjonalnej firmy lub instytucji. Jeśli SMS-y wykorzystywane są jako systemowe powiadomienia SMS, odbiorca nabiera zaufania do wszelkich komunikatów tego typu, co zapewnia wywoływanie pożądanej reakcji ze strony odbiorcy. Jeśli konieczne będzie uwzględnienie odpowiedzi na tego typu wiadomość, można w treści SMS-a umieścić dowolny kontakt.

Szybka odpowiedź na numer NDI w nazwie nadawcy

Wysyłając wiadomości SMS z systemu, w nazwie nadawcy można zastosować również Numer Dostępowy Indywidualny (NDI), dzięki czemu można stworzyć łatwą w obsłudze dla odbiorcy dwukierunkową komunikację SMS. Jeśli odbiorca odpowie, wszystkie odpowiedzi SMS pojawiające się na tym numerze będą wyświetlane w Panelu Klienta. Odpowiedzi można przekierować na dowolny adres e-mail, numer telefonu lub do aplikacji zewnętrznej poprzez komunikację API.
Stosując numer NDI w nazwie nadawcy, ułatwiamy odbiorcy komunikatu SMS łatwą i szybką  odpowiedź.

Polskie znaki w treści wiadomości SMS

W zależności od rodzaju wiadomości, jaka zostanie zastosowana podczas wysyłki, w systemie istnieje możliwość zastosowania polskich znaków typu (ą, ę, ć, ś, ł, ń, ż).
 

Polskie znaki to opcja

System umożliwia dokonanie wyboru, czy podczas wysyłki wiadomość ma zawierać polskie znaki, czy też ma je przekształcić na odpowiedniki ą >> a; ę >> e; ł >> l; itd. Stosując wiadomości zawierające polskie znaki, zmienia się sposób ich naliczania i ilość dostępnych znaków w treści.

Jak rozliczana jest wiadomość SMS z polskimi znakami?

Taryfikator wiadomości SMS rządzi się ogólnymi zasadami przyjętymi przez Operatorów Infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy Tabelę znaków, która dokładnie opisuje zasady związane z ilością znaków w SMS-ie. Zapoznaj się z Tabelą znaków.

Długie SMS-y

SerwerSMS.pl umożliwia wysyłanie wiadomości SMS składających się z większej ilości znaków niż standardowe 160. Ta możliwość jest dostępna w wybranych pakietach. Maksymalna długość wiadomości wysyłanej przez SerwerSMS.pl może wynosić nawet 918 znaków.
 

Odbiorca otrzyma jedną długą wiadomość.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie telefony komórkowe posiadają opcję łączenia kilku SMS-ów w jedną całą wiadomość SMS. Podczas wysyłki takiej wiadomości, w Panelu SerwerSMS.pl system informuje z ilu wiadomości będzie składać się wiadomość. Odbiorca otrzyma jedną, połączoną, długą wiadomość.

Jak rozliczana jest długa wiadomość SMS?

Taryfikator wiadomości SMS rządzi się ogólnymi zasadami przyjętymi przez Operatorów Infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy Tabelę znaków, która dokładnie opisuje zasady związane z ilością znaków w SMS-ie. Zapoznaj się z Tabelą znaków.

Tabela znaków dostępnych w wiadomości SMS

Sposób rozliczania wiadomości rządzi się zasadami ogólnymi i stanowi standard komunikacji SMS-owej. Usługi SerwerSMS.pl rozliczane są zgodnie ze standardem Infrastrukturalnych Operatorów GSM. Niniejsze tabele przedstawiają zasady bilingowania w systemie.
 

Wyjątek

Niektóre znaki, jak ~, ^, |, ], [, {, },€  zajmują miejsce dwóch znaków w treści wiadomości (ze względu na stosowane w sieciach GSM kodowanie).

Tabela podziału SMS bez polskich znaków:

Ilość znaków Długość poszczególnych części SMS Ilość SMS-ów, które otrzyma odbiorca Ilość SMS-ów użytych do billingu klienta
1-160 1 x 160 znaków 1 1
161-306 2 x 153 znaków * 1 2
307-459 3 x 153 znaków * 1 3
460-612 4 x 153 znaków * 1 4
613-765 5 x 153 znaków * 1 5
766-918 6 x 153 znaków * 1 6

* Przy wiadomościach zawierających więcej niż 160 znaków treść wiadomości na pojedyncze SMS-y, gdzie każdy z nich ma 153 znaki. Pozostałe 7 znaków rezerwowane jest na informacje, pozwalające scalić wiadomości w jednego długiego SMS-a.

Tabela podziału SMS z polskimi znakami (lub innymi znakami specjalnymi z zakresu kodowania UTF-8 np. cyrylica)

Ilość znaków Długość poszczególnych części SMS Ilość SMS-ów, które otrzyma odbiorca Ilość SMS-ów użytych do billingu klienta
1-70 1 x 70 znaków 1 1
71-134 2 x 67 znaków* 1 2
135-201 3 x 67 znaków* 1 3
202-268 4 x 67 znaków* 1 4
269-335 5 x 67 znaków* 1 5
336-402 6 x 67 znaków* 1 6

* Przy wiadomościach mających więcej niż 70 znaków treść dzielona jest na pojedyncze SMS-y po 67 znaków każdy. Pozostałe 3 znaki rezerwowane są na informacje, pozwalające scalić wiadomości w jednego długiego SMS-a.

SMS typu Flash

Wiadomość SMS z rozszerzeniem typu Flash (z ang. Błysk). Jest to rodzaj wiadomości SMS, która w chwili odebrania automatycznie wyświetla się na ekranie telefonu. W zależności od opcji telefonu, taką wiadomość można od razu usunąć (np. naciskając OK) lub zapisać w skrzynce odbiorczej.
 

Flash w chwili dostarczenia wiadomości na telefon

Odbiorca wiadomości, nie wykonując żadnej akcji widzi wiadomość na ekranie.

Wyjątek

Niektóre modele telefonów nie zapisują domyślnie wiadomości SMS typu Flash. Część telefonów w ogóle nie udostępnia możliwości zapisu takiej wiadomości i po zatwierdzeniu SMS jest usuwany z telefonu.

flash

SMS WAP Push (link do adresu WAP-owego)

Wiadomość SMS z rozszerzeniem typu WAP Push daje odbiorcy możliwość dostępu do zawartości pod WAP-owym adresem umieszczonym w nagłówku wiadomości.
 

Adresem może być strona internetowa lub dowolny plik umieszczony online. Dzięki temu, stosując rozszerzenie WAP Push, można dostarczyć dowolną zawartość bezpośrednio na telefon Odbiorcy.

WAP Push dostarczy:

 • dzwonki,
 • aplikacje java,
 • aplety,
 • wygaszacze ekranu,
 • wiadomości multimedialne typu MMS,
 • grafika,
 • zdjęcia,
 • filmy.

Wyjątek

Odbiorca musi posiadać urządzenie kompatybilne i skonfigurowane tak, aby odebrać WAP Push. (taką konfigurację posiada już większość telefonów komórkowych).

SMS vCard (SMS-owa wizytówka vcf)

Wiadomość SMS z rozszerzeniem typu vCard umożliwia zastosowanie formatu w standardzie VCF, wykorzystywanego między innymi przez telefony komórkowe. Format ten dostarczy łatwą do zapisania elektroniczną wizytówkę.
 

Jeden klik i dane zapiszą się w książce adresowej odbiorcy

vCard umożliwia wymianę danych osobowych, czyli elektronicznych wizytówek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z naszej Platformy można masowo lub pojedynczo dostarczyć elektroniczne wizytówki prosto na telefon komórkowy. Osoba odbierająca wizytówkę vCard, po zaakceptowaniu jednym kliknięciem, doda do książki adresowej wszystkie przesłane dane kontaktowe.

Pola dostępne w systemie SMS vCard:

 • Imię,
 • Nazwisko,
 • Nazwa firmy,
 • Telefon komórkowy,
 • Telefon stacjonarny,
 • Fax,
 • E-mail,
 • Strona www.

vCard w panelu online

Przygotowanie elektronicznych wizytówek w panelu online jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy wypełnić krótki formularz z wszystkimi danymi, jakie mają być przekazane w wizytówce.

vCard w WebApi:

Korzystając z komunikacji zdalnej WebApi, treści należy przesyłać zgodnie ze standardem vCard.

Przykład kodu wysyłanego zdalnie:

BEGIN:VCARD
VERSION:2.1
FN:Daniel Zawiliński
ORG;NAME:SerwerSMS.pl
N:Zawiliński;Daniel
TEL;PREF;CELL:222112040
TEL:222112040
TEL;FAX:327500003
EMAIL;INTERNET:biuro@serwersms.pl
URL:serwersms.pl
END:VCARD

SMS Speed

Wiadomość SMS z rozszerzeniem typu Speed traktowane są priorytetowo oraz wysyłane indywidualnie przez niezależny system.
 

Definiując wysyłkę z opcją SMS Speed, otrzymujesz:

 • niezależny kanał routingu,
 • większą przepustowość systemu,
 • szybsze raportowanie wiadomości,
 • szybsze dostarczenie wiadomości (95 % wiadomości dociera w czasie krótszym niż 10 sek.);

Dla wymagających

Z opcji korzystają głównie banki i wszelkiego rodzaju instytucje, które wymagają szybkiego dostarczenia swoich informacji do odbiorców. Opcja została udostępniona do powszechnego użytku ze względu na rosnące wymagania firm i podmiotów zajmujących się marketingiem mobilnym. Zapraszamy wszystkich naszych klientów, którzy posiadają aktywny pakiet abonamentowy, do skorzystania z tej opcji.

Numer nadawcy VOICE / VMS

Numer nadawcy VOICE / VMS to funkcjonalność wiadomości głosowej VOICE, dzięki której można ustawić własny numer 9-cio cyfrowy przy połączeniu głosowym do odbiorców. Użytkownicy zobaczą połączenie przychodzące z określonego numeru a po jego odebraniu odsłuchają nagraną wiadomość VOICE.
 

Numer nadawcy w formie np. numeru Twojej infolinii podniesie prestiż Twojej wiadomości głosowej i przyczyni się, do zwiększenia statystyk odsłuchania wiadomości.

Zastosowanie własnego numeru nadawcy dla wiadomości VOICE umożliwia skuteczniejsze dotarcie do odbiorców z komunikatem głosowym. Odbiorcy znający numer z którego nawiązywane jest połączenie chętniej odbierają połączenie i odsłuchują komunikaty. Numer nadawcy można umieścić dowolny. Może to być numer telefonu stacjonarnego, komórkowego lub np. numer infolinii 0 800. Aby użyć numeru w wiadomości VOICE nalezy najpierw go autoryzować w Panelu Klienta.

Autoryzacja nowego numeru nadawcy

Autoryzacja polega na przepisaniu kodu wysłanego w formie wiadomości głosowej lub jako SMS do formularza w Panelu Klienta. Całość nie powinna zająć więcej niż 1-2 minuty. Raz autoryzowany numer można używać w kolejnych wysyłkach wiadomości VOICE. Numery NDI przypisane do konta nie wymagają autoryzacji, dopisywane są niezwłocznie do ustawień. W ten sposób można prowadzić komunikację dwukierunkową poprzez SMS jak również wysyłać komunikaty głosowe prezentując się tym samym numerem nadawcy. Wszystko to bez jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Pobierz jako PDF

"Cenimy sobie współpracę z Państwem. System daje sporo możliwości kontaktu."

Daniel Słowik

"System działa bez zarzutu, jestem zadowolona z korzystania z Waszego sytemu."

Agnieszka Piestrzeniewicz

"Bardzo dobra współpraca. Jestem zadowolony.Pozdrawiam"

Grzegorz Wala

Zobacz wszystkie opinie

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.