Skuteczne dotarcie do klienta – o zaletach łączenia SMS i E-mail

Dobranie odpowiedniego narzędzia do planowanej kampanii marketingowej jest kluczowym elementem, na drodze do pozyskania klientów docelowych. Analizy działań opartych na SMS marketingu wskazują kilka znaczących różnic w stosunku do tych realizowanych przy pomocy e-maili. To właśnie czyni je dla siebie idealnymi uzupełnieniami sprawiając tym samym, że ich połączenie może dać lepszy efekt końcowy w postaci większego zainteresowania naszą marką.


Od kilku lat głośno mówi się o spadającej uwadze odbiorców, którzy przeładowani komunikatami od marek i reklamodawców, szybko i bez żalu przewijają to, co w pierwszych kilku sekundach nie przykuje znacząco ich uwagi. W 2015 roku w Kanadzie przeprowadzono nawet w tym temacie badania, polegające na sprawdzeniu długości czasu skupienia przeciętnego konsumenta, w wyniku których uzyskano czas wynoszący jedynie 8 sekund. Otrzymany rezultat przez jakiś czas określano efektem pamięci złotej rybki.

Co zrobić i jak zaplanować działania, by efektywnie wykorzystać tak krótki odcinek czasu i zmieścić w nim nie tylko informacje o produkcie, bądź marce, lecz również zachęcić odbiorcę do np. zakupu czy udziału w wydarzeniu. Rozwiązanie wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy podejść do swoich kampanii bardziej kompleksowo i przestać ograniczać się w nich wyłącznie do jednego narzędzia, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Naprzeciw wychodzi nam na przykład możliwość połączenia dwóch rodzajów komunikacji poprzez wysyłki masowe: SMS i E-mail Marketing.

Zgodnie z badaniem Zenith Mobile Advertising Forecasts 2017 na koniec 2018 roku 66% ludzi na świecie posiadać będzie smartfona. Dla porównania podłączenie do internetu posiada 40% mieszkańców naszego globu. W odniesieniu do naszego rynku GUS podaje, że w 2017 roku 60% mieszkańców Polski posiadało smartfona, a 82% gospodarstw domowych miało podłączenie do internetu. Czemu więc tego nie wykorzystać? Dodatkowo dzięki zastosowaniu obu typów marketingu w planowanych działaniach, zwiększymy swoje szanse dotarcia do klienta (tym samym również zwrócenia jego uwagi), poprzez różnicowanie kanałów komunikacji.

Różnorodność formy
Połączenie w kampanii E-maili i SMS-ów pozwala nam na stworzenie różnych form komunikatu do naszych odbiorców. W przypadku wiadomości wysyłanej na skrzynkę internetową, możemy dowolnie bez jakichkolwiek ograniczeń, operować słowem i obrazem. Stworzyć zarówno prosty e-mail, jak i ekstrawagancki szablon z kolorowymi grafikami lub filmami. Możemy wiec dostosować nasz przekaz do odbiorców wymagających więcej treści. SMS-y z kolei operują krótkim, konkretnym komunikatem, który docenią osoby pragnące bezpośrednich informacji, bez otoczki wizualnej i literackiej. -Wiadomość na zasadzie informacji o zbliżającym się terminie zakończenia sprzedaży biletów, czy też aktualnej promocji w sklepie jest idealnie krótka i wartościowa, a jak pokazuje nasz raport aż 80% odbiorców takich wiadomości, wyraża po nich chęć udania się do wskazanego sklepu czy placówki – mówi Edyta Godziek PR & Marketing Manager Platformy SerwerSMS.pl.

Dotarcie
Na plus e-mail marketingu działają współcześnie wszystkie opcje konfiguracji komputerów ze skrzynkami pocztowymi. To dzięki nim nasz znajdujący się przy komputerze odbiorca, dostaje powiadomienie na swoim monitorze, od razu w momencie otrzymania od nas wiadomości. Oczywiście możemy spotkać się z barierą filtru SPAM (czyli odrzuceniem naszej wiadomości, jako śmieciowej) tutaj jednak przychodzą z pomocą wiadomości SMS, które owego problemu nie mają, więc idealnie przebiją się nam do osób, które rzadziej sprawdzają swoje skrzynki, czy też mają je mocniej obwarowane.

Rzeczą, o której nie każdy pamięta, a która jest całkiem oczywista, jest fakt, iż osoby nie pracujące w biurze nie mają stałego kontaktu z komputerem. Przekłada się to również na rzadsze sprawdzanie skrzynki pocztowej. Tutaj jako doskonałe uzupełnienie ponownie sprawdzą się SMS-y, gdyż telefon posiada jednak większość z nas i niezależnie od rodzaju pracy sięga po niego częściej w ciągu dnia (niż wchodzi na klienta pocztowego). Czynnikiem zwracającym na nasz komunikat uwagę w przypadku telefonu, jest także migająca dioda przy ekranie komórki.  Jeśli telefon nie znajduje się w momencie otrzymania wiadomości w bezpośrednim zasięgu, z pewnością odbierze się ją później. Dzięki tej małej diodzie telefon będzie stale przypominać użytkownikowi, że otrzymał wiadomość tekstową, dopóki nie zostanie ona otwarta. Jest to prosty element, który może zadziałać wyłącznie na korzyść naszej kampanii.

Automatyzacja
Niewątpliwą zaletą obu narzędzi marketingowych jest możliwość ich zautomatyzowania. To dzięki niemu możemy zaplanować spójną komunikację wykorzystującą w pełni zalety każdej z tych form. Na przykład organizując wydarzenie biletowane, podczas którego odbędą się prelekcje zaproszonych gości, przygotujemy kampanię, w której na miesiąc przed wydarzeniem wyślemy e-mail zawierający pełen opisu wydarzenia, linki zewnętrzne z możliwością zakupu biletu czy też odniesienia do gości. Na 2 tygodnie przed eventem wyślemy SMS- a przypominającego, że nadal można kupić bilety (klikalność linków w SMS-ach osiąga 19% w porównaniu do 3-4% w przypadku wiadomości e-mail). Na kilka dni przed wydarzeniem wyślemy wiadomość ponownie na komórki, w której poinformujemy, że na skrzynkach znalazł się e-mail ze szczegółową agendą, a po samym wydarzeniu wyślemy e-mail z podziękowaniami i linkami do galerii. Wszystko dzięki dwóm narzędziom, których działanie możemy zaplanować wcześniej. – Firmy różnej wielkości coraz częściej zwracają się do nas, żeby skutecznie zintegrować marketing sms w szerszej strategii marketingowej. Za pomocą SMS Marketing Automation marki mogą bowiem tworzyć, planować i automatyzować inteligentne kampanie stargetowane wyłącznie do swoich odbiorców – dodaje Godziek.

Skalowalność
Kolejnym istotnym elementem przemawiającym na korzyść łączenia obu typów działań w kampanii jest fakt prostego zwiększania wysyłek. Skalowalność z 1 tys. do kilku czy też kilkunastu jest zarówno w przypadku SMS, jak i e-maili sprawą bardzo prostą i nie wymagającą od nas praktycznie niczego (poza bazą odpowiednich kontaktów oczywiście). Cecha ta pozwala nam więc, w dowolnym momencie zmienić zdanie i np. rozszerzyć działania na szerszą publikę, bez utraty jakości naszej strategii dotarcia. Kosztami także wychodzi to korzystnie, gdyż ceny za 1 SMS rozpoczynają się od kilku groszy z kolei firmy związane z e-mail marketingiem proponują nam nawet bezpłatne możliwości wysyłek.


Jak nie drzwiami, to oknem
Komunikacja z konsumentami przy wykorzystaniu kilku kanałów, może pomóc w pobudzeniu ich do natychmiastowej reakcji. Nie ma zasady co do preferencji w otrzymywaniu informacji, więc  wykorzystywanie łącznie e-maili i SMS-ów, może się przyczynić do zbudowania, a później podtrzymania lepszych i trwałych relacji między nami i naszymi odbiorcami. Dobrze zaplanowana kampania zapewni pełne doświadczenie tego, co pragniemy zaoferować naszym grupom docelowym i zmaksymalizuje prawdopodobieństwo sukcesu.

 

Platforma SerwerSMS.pl powstała w 2003 r. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań informatycznych oraz skutecznej obsłudze klienta, Platforma SerwerSMS.pl jest liderem w swojej branży. Świadczą o tym otrzymane certyfikaty oraz wyróżnienia m.in LIDERA RYNKU 2012.
Klienci Platformy SerwerSMS.pl mają do dyspozycji szerokie portfolio usług SMS, MMS, VMS (wiadomości głosowe). Obecnie z usług Platformy korzysta kilkadziesiąt tysięcy klientów, którzy z kolei generują wielomilionowy miesięczny ruch, co jest dowodem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na usługi marketingu mobilnego w Polsce i za granicą. Od 2008 roku Platforma SerwerSMS.pl nieprzerwanie uczestniczy w programie Rzetelna Firma (Złoty Certyfikat Rzetelności), a od 2011 roku jest również członkiem Kapituły Złotych Certyfikatów Rzetelności. ​​

Kontakt dla mediów:

tel: 22 211 20 40 w. 77
e-mail: pr@serwersms.pl

Tagi:

marketing mobilny mobile

Ceny za połączenia i SMS-y wewnątrz UE będą niższe

Od 15 maja operatorzy zobowiązani są do stosowania nowych, regulowanych stawek w połączeniach...

SMS ostrzegał przed silnym wiatrem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła coraz częściej SMS-y z  ostrzeżeniami. Ostrzeżenia drugiego...
Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.