Co to jest outbound i inbound marketing?

W dzisiejszym świecie marketingu, prowadzenie skutecznych kampanii reklamowych jest niezwykle ważne dla sukcesu biznesu. W ramach tych kampanii istnieją dwie główne strategie: marketing przychodzący (inbound) i marketing wychodzący (outbound). Oba te podejścia mają swoje zalety i narzędzia, które pozwalają na dotarcie do docelowej grupy odbiorców. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między inbound a outbound marketingiem oraz skupimy się na jednym z kluczowych narzędzi, jakim są wiadomości SMS.


Inbound i outbound marketing – co to oznacza? 

Marketing posiada różne definicje, ale jego głównym celem jest dotarcie do klientów i przekonanie ich do wyboru konkretnych produktów lub usług. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technik, które można podzielić na dwie kategorie: outbound i inbound. Do pierwszej zaliczają się działania skierowane na pozyskiwanie klientów i budowanie świadomości marki poprzez reklamę. Charakteryzują się one podejściem wychodzącym, obejmując przede wszystkim:

 • reklamy w mediach i na platformach społecznościowych
 • promocyjne akcje, na przykład w centrach handlowych
 • badania telefoniczne
 • telesprzedaż,
 • billboardy
 • oferty wysyłane którymś kanałem komunikacji - może to być e-mail
 • działania na zimno, w tym cold calling
 • uczestnictwo w targach branżowych.
 • sponsorowanie wydarzeń,

Outbound marketing  jeszcze kilkanaście lat temu był główną strategią wielu firm. Zakłada on, że przekaz reklamowy powinien dotrzeć do jak największej liczby osób. Oznacza to, że odbiorcy tego rodzaju działań często nie spodziewają się kontaktu od nadawcy i często nie wykazują zainteresowania danym produktem lub usługą. Inbound marketing to działania, które kładą nacisk na przyciąganie potencjalnych klientów i zdobycie ich zainteresowania. Strategia opiera się na tym, aby odbiorcy samodzielnie znaleźli firmę i wybrali spośród jej produktów lub usług. Wykorzystuje się do tego:

 • content marketing,
 • działania z zakresu SEO,
 • newslettery SMS i E-mail
 • posty w mediach społecznościowych,
 • webinary, szkolenia i kursy
 • e-booki i podcasty oraz wydarzenia live
 • materiały wideo publikowane na platformach społecznościowych.

Przykłady wybranych kampanii marketingowych

SMS newsletter

SMS newsletter to forma marketingu, która wykorzystuje krótkie wiadomości tekstowe (SMS) do dostarczania informacji, aktualności, promocji i innych treści marketingowych bezpośrednio do subskrybentów za ich zgodą. Jest to skuteczny sposób na dotarcie do klientów i utrzymanie z nimi kontaktu poprzez ich mobilne telefony. Poniżej przedstawiam główne cechy newslettera SMS.
 

Cechy SMS newslettera obejmują: 

 • Wiadomości są zazwyczaj krótkie, z uwagi na ograniczoną liczbę znaków
 • wymagana jest zgoda użytkownika 
 • SMS newslettery często zawierają najnowsze informacje dotyczące produktów, usług, czy wydarzeń
 • SMS-y są natychmiast dostarczane - sa traktowane jako ważne
 • SMS-y są często skuteczne w zwiększaniu zaangażowania odbiorców, ponieważ są czytane szybko i są łatwo dostępne.  
 • Ważne jest, aby firma stosująca SMS newslettery przestrzegała przepisów dotyczących prywatności i dbała o transparentność w komunikacji

SMS newsletter

E-mail newsletter

Newsletter e-mail to forma marketingu internetowego, która wykorzystuje elektroniczną pocztę do dostarczania informacji, aktualności, promocji i innych treści marketingowych bezpośrednio do subskrybentów. Poniżej przedstawiam główne cechy newslettera e-mail
 

E mail Newsletter

Cechy E-mail newslettera obejmują:

 • newslettery e-mail mogą zawierać dłuższe treści, linki, multimedia. 
 • użytkownik musi wyrazić zgodę na otrzymywanie newsletterów.
 • Newslettery e-mailowe mogą być spersonalizowane, co zwiększa ich skuteczność.
 • Narzędzia analityczne pozwalają firmom śledzić skuteczność kampanii e-mailowych.
 • mogą być skierowane do określonych segmentów na podstawie ich preferencji, historii zakupów
 • często zawierają elementy CTA - przyciski "Kup teraz" czy linki do specjalnych ofert. 

Inbound vs. outbound

Jako bardziej nowoczesne podejście do marketingu uznaje się strategie związane z działaniami inbound. Charakteryzują się one mniejszym natężeniem nachalności i umożliwiają odbiorcom samodzielne poszukiwanie potrzebnych informacji. Oczywiście, nie oznacza to, że firma bezczynnie czeka na reakcje potencjalnych klientów, ale strategia realizowana w ramach działań inbound różni się od podejścia stosowanego w outbound marketingu. Warto jednocześnie pamiętać, że działania wychodzące wciąż cieszą się popularnością, także wśród największych światowych koncernów. Wynika to z faktu, że pozwalają one skierować komunikaty do bardzo szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców. Inbound marketing generuje niższe koszty i umożliwia osiągnięcie długoterminowych rezultatów. W prowadzeniu działań wychodzących kluczowe są cierpliwość i konsekwencja, ponieważ to klienci przejawiają inicjatywę, poszukując informacji o firmie, jej produktach lub usługach. Ten model marketingowy unika bezpośredniego wpływu na odbiorców i skupia się na ściśle określonych grupach. W porównaniu, działania outbound są inicjowane przez firmę i trwają stosunkowo krótko, zakończając się po rozmowie telefonicznej czy emisji komunikatu reklamowego. Charakteryzują się bezpośrednim podejściem i zazwyczaj są skierowane do wszystkich, bez precyzyjnego określenia grupy ze względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Powszechne jest przekonanie, że marketing inbound to bardziej nowoczesne podejście. Jednak czy zawsze jest ono lepszym wyborem? Tak naprawdę, działania wychodzące i przychodzące nie konkurują ze sobą, a raczej uzupełniają się wzajemnie, umożliwiając stworzenie efektywnej strategii marketingowej, zwłaszcza w różnych branżach, np. w e-commerce.

Outbound kontra inbound – plusy i minusy

Outbound to tradycyjny rodzaj marketingu, który posiada kilka istotnych zalet. Działania wychodzące charakteryzują się brakiem konieczności długiego oczekiwania na rezultaty oraz gwarantują natychmiastową odpowiedź od odbiorców, którzy podejmują decyzję o zakupie reklamowanego produktu lub rezygnacji z niego. To umożliwia zbieranie informacji na temat skuteczności działań, identyfikując, co przynosi rezultaty, a co wymaga poprawy. Warto również podkreślić, że outbound marketing wykorzystuje narzędzia dobrze znane odbiorcom w każdym wieku. Z kolei działania inbound często opierają się na nowoczesnych technologiach, które dla niektórych grup są nadal obce lub trudne do zrozumienia. Największą wadą marketingu wychodzącego jest wysoki koszt reklamy, co sprawia, że nie jest on w pełni opłacalny dla wszystkich firm. Dodatkowo nie jest on skierowany wyłącznie do zainteresowanych klientów, co sprawia, że przekaz nie zawsze okazuje się skuteczny. Często brakuje również możliwości precyzyjnego pomiaru efektywności prowadzonej kampanii, a jej optymalizacja w celu uzyskania większego zwrotu z inwestycji nie zawsze jest dostępna. Na jakie zalety można liczyć w przypadku inbound marketingu? W przeciwieństwie do swojego "wychodzącego" odpowiednika, nie narzuca się on klientom. Odbiorcy nie odczuwają ataku komunikatami reklamowymi, samodzielnie wyszukując treści, produktów i usług, które ich interesują. Działania są skierowane do konkretnych grup, co zwiększa ich skuteczność. W inbound marketingu istotną rolę odgrywają media społecznościowe. Osoby aktywnie śledzące firmowe profile nie tylko stają się fanami, lecz również promotorami marki, często polecając ją swoim bliskim i znajomym. Działania przychodzące również nie są wolne od wad. Zazwyczaj trzeba poczekać na efekty, a wzrost przychodów firmy nie jest nagły. Ze względu na narzędzia używane w inbound marketingu, dotarcie do osób, które nie korzystają z komputera, Internetu i nowoczesnych technologii, staje się wyzwaniem. Trzeba również pamiętać, że niektóre branże są wręcz przesycone wartościowymi treściami, co utrudnia wyróżnienie się na tle konkurencji.

Digital marketing

Chociaż to głównie inbound marketing jest utożsamiany z działaniami prowadzonymi w Internecie, to outbound można także skutecznie wykorzystać w tym obszarze. Aby efektywnie promować markę, budować jej pozytywny wizerunek i zwiększać sprzedaż produktów czy usług, konieczne jest staranne opracowanie strategii. 

Podczas opracowywania strategii promocyjnej czy realizacji konkretnych działań marketingowych warto zawsze pamiętać, że jeśli coś może pójść nie tak, to z dużym prawdopodobieństwem tak się stanie, często w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego kluczowe jest bycie gotowym na każdą ewentualność i umiejętność tworzenia różnych scenariuszy. W takim razie, co może pójść nie tak...?

Oto kilka przykładów:

 • brak zdefiniowanego procesu sprzedaży - jeżeli nie wiesz, dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz...
 • prawdopodobnie nie wiesz wszystkiego, pewne sprawy wychodzą w trakcie działania...
 • sprawy pozostawione same sobie zmieniają się ze złych w gorsze, z gorszych w bardzo złe...
 • komunikat, który może zostać źle zinterpretowany, prawdopodobnie zostanie źle zinterpretowany...
 • jeżeli zaplanowałeś na zadanie X czasu, to prawdopodobnie wszystkie sprawy zajmą Ci znacznie więcej, niż myślisz...

Jaki rodzaj marketingu wybrać?

Już wiesz, czym jest inbound marketing i outbound marketing. Pewnie zastanawiasz się, które podejście przyniesie lepsze rezultaty. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż skuteczność obu strategii zależy od zaangażowania w działania promocyjne oraz specyfiki firmy i branży, w której działa. Istnieje jednak prosty sposób, aby znacząco poprawić wyniki i w pełni wykorzystać potencjał marketingowy swojej firmy. Mówimy tu o łączeniu koncepcji inbound i outbound. Zastosowanie obu strategii jednocześnie to doskonały sposób na przyciąganie nowych klientów i budowanie trwałych relacji z nimi. Warto jednak pamiętać, że taka integracja może być nieco bardziej wymagająca niż stosowanie jednej strategii. Jeśli więc chcesz uniknąć ewentualnych błędów i maksymalnie zoptymalizować skuteczność promocji, rozważ konsultację z agencją marketingową. Profesjonaliści pomogą wybrać najlepsze metody dla Twojego biznesu i wskazują działania, które zapewnią sukces!

Podsumowanie

W tym obszernym artykule zanurzyliśmy się głęboko w świat strategii marketingowych, zwracając szczególną uwagę na dwa główne podejścia: outbound i inbound. Wskazaliśmy na zalety i wady obu strategii, ukazując, że choć inbound jest często uznawany za bardziej nowoczesny, outbound wciąż odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza wśród światowych koncernów. Połączyliśmy te dwa podejścia, podkreślając, że ich zrównoważone użycie może prowadzić do efektywnej strategii marketingowej, zwiększając sprzedaż i budując trwałe relacje z klientami. Pytanie zasadnicze pozostaje, z jakiego rodzaju komunikacji chcemy skorzystać...

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.