Apple wesprze RCS w 2024 roku!

Apple zaskoczyło świat ogłaszając swoją decyzję o wprowadzeniu obsługi Rich Communication Services (RCS) na swoich urządzeniach z systemem iOS. Ta inicjatywa zapowiada nową erę w komunikacji mobilnej, otwierając drzwi do ogromnych możliwości dla marketerów.


Czym jest wiadomość RCS?

RCS to nowy kanał komunikacji dla użytkowników Google/Android, oferujący funkcje czatu podobne do iMessage firmy Apple. W skrócie można powiedzieć, że RCS łączy funkcje znanych nam wszystkim narzędzi: SMS, MMS, e-mail oraz prostej aplikacji mobilnej -  wszystko w jedym miejscu, za pomocą jednej aplikacji!

Czy urządzenia Apple także obsługują RCS?

Tak, stanie się to już w tym roku! Apple pozwoli na przesyłanie wiadomości zgodnych ze standardem RCS, co oznacza, że użytkownicy Apple i Androida będą mogli cieszyć się rozbudowanymi funkcjami komunikacji wysyłanymi przez ulubioną markę już teraz! Chociaż imessage pozostanie wciąż priorytetowym narzędziem dla użytkowników Apple, integracja z RCS otwiera nowe możliwości dla osób korzystających z różnych platform.

RCSiOS

Kiedy możemy spodziewać się wsparcia Apple dla RCS?

Apple ogłosiło, że wsparcie dla RCS pojawi się w roku 2024. Choć nie podano dokładnej daty, media spekulują, że funkcja ta może zostać wprowadzona jesienią tego roku. 

Dlaczego Apple zdecydowało się wesprzeć RCS?

Motywacje firmy nie zostały ujawnione, jednak istnieje kilka kluczowych czynników, które mogły wpłynąć na tę decyzję:

  1. Regulacje Unii Europejskiej: W 2022 roku UE wprowadziła ustawę o rynkach cyfrowych, nakładającą na firmy technologiczne, w tym Apple, obowiązek zapewnienia interoperacyjności swoich komunikatorów internetowych do 2024 roku. Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi wysokimi karami finansowymi, co mogło przyczynić się do decyzji Apple o wsparciu RCS.
  2. Popularność RCS: Standard RCS staje się coraz bardziej powszechny w codziennej komunikacji. Wzrost użytkowników RCS wskazuje na rosnące zainteresowanie tą technologią, co czyni ją atrakcyjnym rozwiązaniem dla Apple.
  3. Poprawa doświadczenia użytkownika: Dotychczasowe ograniczenia w przesyłaniu wiadomości między iOS a Androidem mogły sprawiać problemy. Integracja z RCS pozwoli na płynniejszą komunikację między różnymi platformami, co może zadowolić użytkowników i przyczynić się do poprawy doświadczenia użytkownika.
Radek 2 Radosław Knesz - Interconnect Messaging Manager


"Wprowadzenie wsparcia dla RCS przez Apple to krok, na który czekała cała branża. Jednakowy standard zarówno dla użytkowników systemu iOS i Android konsoliduje rynek i zwiększa potencjał wykorzystania RCS przez marki na całym świecie. Brak wsparcia RCS przez firmę Apple było znaczącą barierą w szybkim rozwoju tej technologii, ale to już przeszłość. Jestem przekonany, że z początkiem przyszłego roku zaobserwujemy znaczący wzrost wykorzystania tej technologii również na polskim rynku."

Co oznacza to dla RCS Business Messaging?

Choć początkowo wsparcie Apple dla RCS skupi się głównie na komunikacji P2P, to z pewnością zwiększy to zainteresowanie komunikacją biznesową opartą na tym standardzie. Wprowadzenie RCS na urządzeniach Apple może być krokiem w kierunku bardziej wszechstronnego wykorzystania tej technologii w środowisku biznesowym. To szczególnie ucieszy wszystkich specjalistów z dziedziny marketingu, ponieważ będą mogli w swoich działaniach cross-channelowych wykorzystać kolejne narzędzie -  a to oczywiście przyczyni się do wzrostu sprzedaży produktów i usług.

rcs

Zwiększone bezpieczeństwo dzięki RCS Business Messaging

RCS Business Messaging podlega regulacjom operatorów sieci komórkowych, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i zaufania dla firm korzystających z tego kanału komunikacji. Wsparcie Apple dla RCS otwiera nowe perspektywy w komunikacji mobilnej, a Integracja z RCS może przynieść liczne korzyści i rozszerzyć możliwości komunikacyjne na wielu płaszczyznach.  W branżach szczególnie narażonych na phishing: fintech, usługi kurierskie, sektor e-commerce SMS 2.0 będzie zaporą dla wszelkich nadużyć.

 

 
SMS
RCS
Apple MfB
Dostępne na wszystkich
urządzeniach?
TAK Android + w przyszłości na iOS Tylko iOS
Rodzaj komunikacji
(rich media)
P2P, A2P, P2A P2P, A2P, P2A P2P, P2A
Rich media NIE TAK TAK
Branding  Tylko sama nazwa nadawcy  Pełny branding Pełny branding
Limit znaków 1 SMS - 160 znaków 160 znaków +  160 znaków +
Udostępnianie plików NIE TAK  TAK
Połączenie internetowe NIE TAK  TAK

Podsumowanie

Ogłoszenie wsparcia ze strony Apple dla RCS w 2024 roku przynosi znaczące zmiany w świecie mobilnej komunikacji. Ta inicjatywa zapowiada nową erę, otwierając drzwi do rozbudowanych możliwości komunikacji biznesowej już nie tylko z użytkownikami Android, ale także iOS. Uruchomienia RCS przez Apple może nie tylko zwiększyć dostępność funkcji komunikacyjnych między platformami, ale także podnieść poziom bezpieczeństwa i zaufania, co stawia RCS jako atrakcyjną opcję dla firm w rozszerzeniu swoich dotychczasowych działań marketingowo-sprzedażowych.

Autor artykułu:

BlazejPawlar

Błażej Pawlar
Partnership & marketing manager

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.