SMS-y są z nami od 24 lat!

3 grudnia swoje 24 urodziny obchodzi SMS. Choć z założenia miał on być narzędziem alarmowym, któremu nikt nie wróżył sukcesu, podbił współczesny świat komunikacji i na stałe zagościł w naszej codzienności.


„Merry Christmas” – tak brzmiała treść pierwszego SMS-a, którego autorem był Brytyjczyk, pracownik sieci Vodafone. Początkowo wykorzystywać go mieli jedynie operatorzy, aby informować klientów o awariach sieci czy zmianach w ofercie. Ponadto wiadomości można było wysyłać wyłącznie w ramach jednej sieci, a przez pewien czas również tylko w ramach abonamentu, więc nic nie zapowiadało nadchodzącej rewolucji.

W momencie jednak kiedy te bariery zniknęły, SMS zyskał na popularności, szczególnie zaskarbiając sobie sympatię nastolatków. Dzięki niemu mogli oni komunikować się tanio, szybko i o każdej porze. Z uwagi na ograniczenia w liczbie znaków, stworzyli nawet nowy język komunikacji, opierając go na skrótach i emotikonach, które z powodzeniem funkcjonują po dziś dzień.

Współczesna rola SMS

Każdy z nas codziennie wykorzystuje SMS-y do komunikacji z rodziną i znajomymi – nawet teraz w dobie Internetu. Umawiamy się na spotkania, przekazujemy sobie bieżące sprawy lub prośby oraz przesyłamy życzenia. SMS-y znajdują jednak również zastosowanie w działaniach marketingowych, usługowych, administracyjnych, a także bankowych, będąc popularnym narzędziem do autoryzacji operacji finansowych.

Odgrywają też ogromną rolę w komunikacji kryzysowej, profilaktyce zdrowotnej czy nawet ratowaniu życia – w Szwecji np. pomagają ofiarom zawałów, powiadamiając znajdujące się w pobliżu wyszkolone osoby o konieczności pomocy, w Afryce informują o oryginalności często podrabianych leków, a w Singapurze czy Nowym Yorku o nadchodzących kataklizmach przyrodniczych.

W Polce SMS-y także coraz częściej znajdują zastosowania, spotykające się z dużą aprobatą społeczną – możemy otrzymać powiadomienie o lokalnych zagrożeniach, korkach, wizycie u lekarza, zaległej płatności, statusie realizacji wysyłki, rabatach i promocjach, a nawet wynikach egzaminów.

Rozwój SMS

Proste w swej formie wiadomości tekstowe stały się podwaliną do powstania nowych narzędzi komunikacji – MMS-ów umożliwiających przesyłanie zdjęć, a także SMS Voice, dostarczających wiadomości dźwiękowe nawet na telefony stacjonarne.

Bardzo popularne są również tzw. SMS-y Premium, które mimo iż wiążą się z dodatkowymi opłatami, są chętnie wykorzystywane do wspierania akcji charytatywnych, udziału w konkursach, głosowaniu oraz zakupu dostępów do serwisów informacyjnych czy edukacyjnych.

Fenomen popularności SMS

Z corocznych raportów „Komunikacja SMS w Polsce” opracowywanych przez SerwerSMS.pl wynika, że Polacy ciągle bardzo cenią SMS-y.

Komunikacja SMS już od kliku lat jest przedmiotem naszych badań prezentowanych w cyklicznych raportach. Pytamy Polaków np. o to: jak często i w jakich okolicznościach wykorzystują SMS-y, a także dlaczego wybierają właśnie ten sposób porozumiewania się. Najczęściej wskazują oni na prostotę korzystania (bez konieczności jakichkolwiek instalacji i konfiguracji), łatwy dostęp do usługi czy szybkość w dostarczeniu wiadomości – mówi Daniel Zawiliński, CMO Platformy SerwerSMS.pl.

Wydawać by się mogło, że rosnąca liczba komunikatorów może zagrażać SMS-om, tymczasem te nie tracą na popularności i ewoluują w swoich zastosowaniach. Na razie nie zanosi się na zmianę roli SMS w naszym życiu i chyba wielu tej zmiany w ogóle by nie chciało. Życzmy mu zatem 100 lat!

 

Platforma SerwerSMS.pl powstała w 2003 r. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań informatycznych oraz skutecznej obsłudze klienta, Platforma SerwerSMS.pl jest liderem w swojej branży. Świadczą o tym otrzymane certyfikaty oraz wyróżnienia m.in LIDERA RYNKU 2012.
Klienci Platformy SerwerSMS.pl mają do dyspozycji szerokie portfolio usług SMS, MMS, VMS (wiadomości głosowe). Obecnie z usług Platformy korzysta kilkadziesiąt tysięcy klientów, którzy z kolei generują wielomilionowy miesięczny ruch, co jest dowodem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na usługi marketingu mobilnego w Polsce i za granicą. Od 2008 roku Platforma SerwerSMS.pl nieprzerwanie uczestniczy w programie Rzetelna Firma (Złoty Certyfikat Rzetelności), a od 2011 roku jest również członkiem Kapituły Złotych Certyfikatów Rzetelności. ​​

Kontakt dla mediów:

tel: 22 211 20 40 w. 77
e-mail: pr@serwersms.pl

Tagi:

odbiór sms SMS-owanie MMS SMS

Ceny za połączenia i SMS-y wewnątrz UE będą niższe

Od 15 maja operatorzy zobowiązani są do stosowania nowych, regulowanych stawek w połączeniach...

SMS ostrzegał przed silnym wiatrem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła coraz częściej SMS-y z  ostrzeżeniami. Ostrzeżenia drugiego...
Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.