Za co kochamy SMSy?

09/12/2016

Sms-y od lat cieszą się ogromną popularnością. Co sprawia, że ich pozycja nie słabnie? Z raportu opublikowanego przez Platformę SerwerSMS.pl na temat komunikacji SMS w Polsce wynika, że lubimy je przede wszystkim za prostotę korzystania (75,9% badanych), łatwy dostęp (71,3%) i szybkość dostarczenia wiadomości (65,3%). Użytkownicy doceniają również ich: uniwersalność, niezawodność, zasięg oraz niski koszt.


Pomimo rosnącej konkurencji w postaci licznych komunikatorów, SMS-y nie tracą na zainteresowaniu. Z tej formy kontaktu nadal korzystają niemal wszyscy Polacy (97,2%), używając ich do wysyłania wiadomości praktycznie codziennie. Każdego dnia SMS-y otrzymuje średnio aż 8 na 10 badanych, którzy równie często deklarują ich wysyłkę. Dzięki temu SMS wciąż króluje jako najpopularniejsza forma komunikacji mobilnej.

Prostota i łatwy dostęp do usługi

Zdaniem Polaków uczestniczących w badaniu „Komunikacja SMS w Polsce 2015”, największą zaletą korzystania z SMS-ów jest przede wszystkim ich prostota. To dla większości najbardziej sprawdzona metoda łączności, funkcjonująca już niemal od ćwierć wieku. Dostępna jest ona dla każdego, niezależnie od posiadanego modelu smartfona czy nawet telefonu starszej generacji, sieci komórkowej i rodzaju zobowiązania wobec operatora. Każdy ponadto wie, jak napisać SMS i jak go wysłać, bowiem proces tworzenia wiadomości jest krótki i intuicyjny. Słuszność wskazanych argumentów nie pozostawia więc chyba żadnych wątpliwości.

Zasięg i koszt usługi

Operatorzy telefonii komórkowej prześcigają się w tworzeniu ofert szytych na miarę klienta. Zarówno w  ramach abonamentu, jak i usług na kartę oferują bardzo tanie lub wręcz nawet nieograniczone pakiety SMS-ów, które bez konieczności łączenia się z internetem dotrą do odbiorcy. Zważywszy na fakt, że nie każdy ma stały dostęp do sieci, jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Szczególnie w tym wypadku komunikatory wyjątkowo niekorzystnie wypadają na tle SMS-ów – nawet jeśli my sami mamy stały dostęp do internetu, nie oznacza to, że odbiorca naszej wiadomości również, a nawet jeśli, to nie każdy może korzystać z tych samych aplikacji mobilnych i komunikatorów, co my.

Uniwersalność i szybkość

– Z przeprowadzonego przez nas badania podsumowującego rok 2015 wynika, że co drugi respondent częściej korzysta z komunikacji za pośrednictwem SMS, niż z aplikacji służących do wysyłania wiadomości. Przesądza to zatem o zdecydowanie większej uniwersalności SMS-ów – mówi Daniel Zawiliński, CMO SerwerSMS.pl. Niebawem, w kontekście mijającego roku, podejmiemy się ponownej weryfikacji tego samego tematu, więc będziemy mogli zobaczyć, jak ta tendencja się kształtuje. Wydaje się jednak, że jeszcze przez pewien czas, powinna ona pozostać niezmienna – dodaje.
Co jeszcze przemawia na korzyść SMS? Na pewno fakt, że od momentu wysłania, wiadomość zazwyczaj w kilka sekund trafia pod wskazany numer. Jednocześnie użytkownik ma komfort wynikający z tego, że nadawca nie widzi momentu, w którym odbiorca odczytuje wiadomość. W przypadku wielu internetowych komunikatorów otrzymujemy powiadomienie o odczytaniu, co może wprawić w zakłopotanie, jeśli możemy odpowiedź dopiero w późniejszym czasie.

Przyszłość SMS

Z uwagi na to, że zwiększa się dostępność do internetu, komunikatory owszem, stanowią konkurencję dla SMS-ów. W tym momencie jednak, mimo iż ponad 90% badanych zdeklarowało, że ma na swoim telefonie zainstalowaną minimum jedną aplikację mobilną służącą do wysyłania wiadomości tekstowych, prym w komunikacji wiodą SMS-y. W ubiegłym roku Polacy wysłali aż 52 400 miliardów wiadomości tekstowych i jak podaje Główny Urząd Statystyczny, był to o 404 miliony lepszy wynik niż w roku 2014. Jak będzie wyglądać podsumowanie za rok 2016 i kolejne lata? Można pokusić się o prognozę, że bez względu na okoliczności, dopóki istnieją telefony, dopóty będziemy pamiętać o starych, niezawodnych SMS-ach.

Platforma SerwerSMS.pl należy do firmy ARTNET, którą w 2003 roku założył Artur Sadowski. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań informatycznych oraz skutecznej obsłudze klienta, Platforma SerwerSMS.pl jest liderem w swojej branży. Świadczą o tym otrzymane certyfikaty oraz wyróżnienia m.in LIDERA RYNKU 2012 przyznane w maju 2012 roku.
Klienci Platformy SerwerSMS.pl mają do dyspozycji szerokie portfolio usług SMS, MMS, SMS VOICE / VMS. Obecnie z usług platformy korzysta ponad 9000 klientów, co jest dowodem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na usługi marketingu mobilnego. Klienci Platformy SerwerSMS.pl generująruch SMS-owy na poziomie kilkudziesięciu milionów SMS-ów miesięcznie. Od 2008 roku Platforma SerwerSMS.pl nieprzerwanie uczestniczy wprogramie Rzetelna Firma (Złoty certyfikat Rzetelności), a od 2011 roku jest również członkiem Kapituły Złotych Certyfikatów Rzetelności.

Kontakt dla mediów:

Joanna Marchocka
Rzecznik Prasowy
tel: 22 211 20 40 w. 78
mail: pr@serwersms.pl

Tagi:

szybkie SMS-owanie emocje w SMS-ach wiadomości sms odbiór sms SMS-owanie

Integracja z Zapier – kolejny powód, aby wybrać SerwerSMS.pl

20/01/2017
Zapier to narzędzie integrujące kilka aplikacji w taki sposób, by razem tworzyły rozwiązanie...

Graliśmy dla WOŚP bardzo głośno!

17/01/2017
Choć oficjalnie 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca, związane z nim...
Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 40 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Uruchom konto
Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.