Kino na Granicy ponownie z SerwerSMS.pl

Od 27 kwietnia do 3 maja Cieszyn już po raz 20. rozbłysł gwiazdami i filmowymi wydarzeniami. Na uczestników Przeglądu Filmowego Kino na Granicy czekały polskie, czeskie i słowackie filmy, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i wiele jubileuszowych miejskich atrakcji.


Jak urodziny, to zabawa i „Świętowanie! – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Spoglądaliśmy w niebo i czekaliśmy na gwiazdy, by móc pomyśleć życzenie. Zupełnie tak samo, jak podczas zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie. Taka była 20. edycja festiwalu!

Majówkę w Cieszynie spędziła rekordowa liczba gwiazd zaproszonych na kosmiczne urodziny przeglądu. Swój udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie tegorocznych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan, ale lista gości była znacznie dłuższa i liczyła blisko 100 nazwisk, takich jak: Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała czy Małgorzata Zajączkowska.

W cyklach tematycznych zostały pokazane kultowe filmy „Niespokojnego kina 1968 roku” z jednej strony, a nawiązujące do urodzinowego „Świętowania!” z drugiej. Trio uzupełniało blok „Kino/Teatr”. Festiwal zainaugurował „Tłumacz” Martina Šulíka, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na zakończenie widzowie zobaczyli „Truskawkowe dni”.

Podczas siedmiu dni przeglądu pokazanych zostało ponad 100 filmów. Po kilku latach przerwy nad Olzę powróciły projekcje transgraniczne – jedyne pokazy podczas których, ekran i widownię dzieli granica dwóch państw.

Z okazji 20. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” wydana zostanie książka Josefa Škvorecký'ego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny”. O roli kobiet reżyserek w filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym, że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość mówić będą natomiast bohaterki spotkania „Reżyserzyce”.

W przerwach między projekcjami i debatami będzie można było m.in. obejrzeć ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”, który również został pokazany w ramach przeglądu.

W Klubie Festiwalowym każdego wieczoru odbywały się koncerty, a po nich after party. W Cieszynie zagrali: Tymon Tymański & MU, Pogodno, Noisy Pots, Skyline oraz Bad Karma Boy.

Cieszyn również otrzymał prezent z okazji jubileuszu Kina na Granicy. Właśnie trwają prace nad muralem, którego oficjalna premiera nastąpiła 28 kwietnia o godzinie 12:00.

SerwerSMS.pl z Kinem na Granicy

W przygotowaniach do przeglądu już po raz kolejny towarzyszył organizatorom SerwerSMS.pl, dzięki któremu mogli być w kontakcie z uczestnikami. SMSy to ważny element komunikacyjnej układanki. Dla nas to niezwykle ważne, bo prace nad każdą edycją dla nas organizatorów trwają niemal przez cały rok. Pierwsze zapowiedzi wysyłamy już na przełomie roku, budujemy w ten sposób napięcie, zdradzamy kolejne atrakcje, przypominamy o sobie. Smsy sprawdzą się w tym idealnie, bo telefon zawsze mamy pod ręką. Mając swoją bazę w prosty i szybki sposób nasze wiadomości docierają do kogo trzeba. Korzystamy z nich zarówno przed festiwalem, jak i w trakcie informując o najważniejszych wydarzeniach, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę - mówi Łukasz Maciejewski z KnG.

Bardzo cieszymy się, że kolejny rok z rzędu możemy wspierać wydarzenie jakim jest Kino na Granicy. Możemy w ten sposób dodać swoją cegiełkę do budowania kultury wyższej. Wierzę, że kolejne edycje będą stały pod znakiem jeszcze większych sukcesów, zainteresowania uczestników i mediów a to wszystko przy wsparciu SerwerSMS.pl – mówi Daniel Zawiliński, Dyrektor Zarządzający SerwerSMS.pl

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.