RCS - idzie nowe!

RCS, czyli SMS 2.0, to format który powoli podbija świat. Powoli, ponieważ aby osiągnął zasięg globalny niezbędne jest porozumienie twórców telefonów komórkowych, oprogramowania na telefony i Operatorów. Jak się okazuje, to ostatnie ogniwo jest najtrudniejsze do ułożenia. Stopniowo jednak RCS wkracza także do Polski.


Aby zrozumieć, jak działa RCS trzeba zdać sobie sprawę z tego, że musimy spojrzeć na to rozwiązanie przez pryzmat dwóch płaszczyzn:

  • aplikacja P2P (person-2-person), czyli komunikacja międzyludzka, pomiędzy dwiema osobami
  • aplikacja A2P (aplication-2-person), czyli komunikacja masowa z wykorzystaniem aplikacji/platformy zewnętrznej do wysyłki wiadomości do użytkowników.

RCS na poziomie P2P już jakiś czas temu został wprowadzony w kilku krajach, nie został jednak spopularyzowany na taką szeroką skalę jak to zaczyna się dziać obecnie. Zresztą rozwiązanie P2P jest dużo łatwiejsze do implikacji. W czasach, gdy pakiety internetowe są obecnie niejednokrotnie przez Operatorów nielimitowane, wprowadzenie RCS-a wydaje się być działaniem, które w Polsce wkrótce zostanie uwieńczone sukcesem.

SerwerSMS.pl natomiast to typowe rozwiązanie A2P, dedykowane biznesowi. Jest to narzędzie marketingowe, które ma być wykorzystywane przez firmy w walce o klienta. Wysyłając masowo SMS-y można wysyłać powiadomienia, przypomnienia, komunikaty marketingowe, techniczne i wiele innych. I pomimo tego, że SMS w swojej prostocie i uniwersalności jest niezastąpiony, to kwestią czasu było pojawienie się rozwiązania bardziej zaawansowanego. I właśnie tutaj pojawiają się schody, ponieważ stworzenie dla RCS rozwiązania A2P wymaga większej pracy i zaangażowania szczególnie ze strony Operatorów.

Po lutowym Mobile World Congress było jasne, że w Polsce rozwiązanie A2P wprowadzać będzie SerwerSMS.pl, ponieważ otrzymaliśmy od Google dostęp do Early Access Program.

Testujemy rozwiązanie w oparciu o dostępy uzyskane od Google. Tworzymy gotowy produkt – reszta jest po stronie Operatorów. To, że zadanie przed którym stoją jest wyzwaniem, wszyscy już doskonale wiedzą. Jednak postęp prac pozwala ocenić wdrożenie usługi z końcem roku 2018 i początkiem 2019. Jak będzie w rzeczywistości – czas pokaże.

SerwerSMS.pl do współpracy z Google podszedł bardzo poważnie budując testowo rozwiązanie w oparciu o własne usługi. Można zatem powiedzieć, że stworzyliśmy własną komunikację RCS aby pokazać o co w tym tak naprawdę chodzi. My na ten moment staramy się zbudować gotowe rozwiązanie – teraz czekamy na Operatorów. Mamy także sporą grupę firm zainteresowanych testowaniem tej usługi co świadczy jedynie o tym, jak dużym sukcesem będzie RCS w momencie wdrożenia. Póki co jednak musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na zakończenie prac przez Operatorów. Wierzymy, że Polska nie pozostanie w tyle za innymi krajami i wkrótce będziemy za pomocą RCS-a prowadzić ze sobą rozmowy video, przesyłać długie wiadomości tekstowe, prowadzić rozmowy grupowe i wiele innych mówi Robert Oleś, Project Manager w SerwerSMS.pl

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.