Jak zebrać bazę numerów telefonów do kampanii SMS?

Skuteczna baza danych to klucz do sukcesu w marketingu SMS. Aby ją zbudować, potrzebujesz czasu i solidnego planu. Od decyzji, które podejmiesz w kwestii pozyskiwania numerów, zależy skuteczność Twoich kampanii. Dlatego warto poznać najlepsze praktyki budowania baz odbiorców dla komunikacji mobilnej, skoncentrowanej na sprzedaży i budowaniu relacji. Najważniejsza zasada brzmi - skup się na wysyłaniu wiadomości do rzeczywiście zainteresowanych Twoimi usługami i produktami. Sprawdź, jak legalnie budować marketingowe bazy danych numerów telefonów, aby osiągnąć sukces w mobilnym marketingu.


Własna baza danych telefonów – zbierać czy kupić?

Zanim przystąpisz do pozyskiwania nowych numerów telefonów dla swojej kampanii SMS, warto rozważyć kilka kwestii. Istnieją dwie główne metody pozyskiwania kontaktów:

x samodzielne zbieranie numerów (to jedyny prawidłowy sposób rekomendowany przez nas)

x zakupienie, wypożyczenie lub jej skopiowanie z internetu (to nie jest prawidłowy sposób i tego absolutnie nie rekomendujemy)

W przypadku budowania domu, tak samo w SMS marketingu - dobra baza to podstawa. Baza kontaktów, na której budujesz swoją komunikację, jest fundamentem Twojego biznesu. Pamiętaj, że już na początku możesz popełnić błąd, opierając się na niesprawdzonych źródłach. Nawet najlepsza strategia i wspaniałe teksty nie przyniosą skutków, jeśli podstawa jest niewłaściwa. Kupowane bazy danych są łatwo dostępne, ale ich skuteczność jest co najmniej wątpliwa. Ryzykujesz również reakcją odbiorców, którzy nie wyrazili zgody na otrzymywanie reklamowych wiadomości.

Samodzielne pozyskiwanie numerów telefonów wymaga czasu i wysiłku, ale skutki długotrwałych działań są nieporównywalnie lepsze. Korzyści z działań organicznych są niepodważalne, a lista kontaktów będzie dokładnie dostosowana do Twoich potrzeb i preferencji. Co więcej, dzięki posiadaniu zgodnych z przepisami bazy kontaktów, masz pewność, że Twoje kampanie trafiają do rzeczywiście zainteresowanych i potencjalnych klientów. Skorzystaj z naszych wskazówek i pozwól, aby Twoje działania przyczyniły się do sukcesu Twojego biznesu.

Własna baza vs. zewnętrzna baza numerów

Własna baza numerów Zewnętrzna baza numerów
x zgodność z RODO x brak zgodności z RODO 
x wyższa konwersja  x brak lub słaba konwersja
x relatywnie niski koszt tworzenia bazy x relatywnie wysoki koszt tworzenia bazy
x kontrola nad pozyskiwanymi danymi x brak kontroli nad pozyskiwanymi danymi
x brak zagrożenia dla wizerunku marki x zagrożenia dla wizerunku marki
x możliwości wielokrotnego użycia x możliwy brak wielokrotnego użycia
x wysoka skuteczność i zadowolenie użytkowników x niska skuteczność i niezadowolenie klientów 

Sprawdzone sposoby oraz narzędzia do zbierania numerów na potrzeby marketingu SMS

Przygotowywanie i aktualizacja baz danych to proces ciągły, który wymaga nie tylko planowania, ale także regularnej oceny efektywności. Takie działania często towarzyszą już prowadzonym kampaniom marketingowym i są realizowane z ich wsparciem. Jeśli chcesz pozyskać numery telefonów swoich klientów, warto skorzystać z dostępnych narzędzi w bramce SMS. Zobacz, jakie opcje oferują i jak je skutecznie wykorzystać.

Formularze i widżety online

Jednym z najprostszych sposobów na pozyskanie kontaktów jest stworzenie kwestionariusza online, nazywane także widżetem, za pomocą którego można zbierać dane kontaktowe od potencjalnych klientów.

 

Widżet SerwerSMS do zbierania numerów telefonu

Przykładowy widżet za pomocą którego można zbierać numery telefonów

 

Takie formularze warto umieścić na swojej stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych. Dzięki temu, możliwe jest zdobywanie wielu nowych numerów telefonów, dzięki którym Twoje powiadomienia SMS będą bardzo efektywne!

Konkursy

Organizowanie konkursów i loterii to kolejny skuteczny sposób na pozyskanie nowych kontaktów. Wystarczy poprosić uczestników o podanie swojego numeru telefonu w celu wzięcia udziału w konkursie lub otrzymania kodu rabatowego. Warto jednak pamiętać o przepisach prawnych dotyczących przetwarzania danych osobowych.

Pozostawienie numeru za darmowy content

Często w internecie spotykamy się z sytuacją, w której przedsiębiorcy oferują darmowe treści w zamian za kontakt do klienta (często to numer, mail lub numer oraz mail). Takie treści mogą być np. e-bookami (w przypadku SerwerSMS korzystamy z takiego formularza do pobierania Kompendium wiedzy "Komunikacja SMS w Polsce - wydanie VII"), poradnikami, albo webinar. Dzięki temu można pozyskać wiele nowych kontaktów - na zasadzie zostaw numer, a w zamian możesz wziąć udział w darmowym szkoleniu, audycie czy prelekcji.

Formularz SerwerSMS pobierania contentu w zamian za pozostawienie numeru

Formularz do zbierania numerów telefonów w zamian za content
 

Program lojalnościowy – długotrwałe relacje z klientem 

Zarówno karty rabatowe, jak i zniżki na kolejne zakupy są skutecznymi metodami na zwiększenie sprzedaży. Często, by zdobyć dane kontaktowe klienta, oferuje się mu atrakcyjne promocje. Jednakże, bardziej efektywnym sposobem na budowanie trwałych relacji z klientami jest stworzenie programu lojalnościowego. Taki program pozwala nie tylko dostarczyć klientom unikalnych wartości, ale również połączyć ich z marką na dłuższy czas. Ekskluzywne promocje i wcześniejszy dostęp do zamówień to silne argumenty, które zachęcają do dołączenia do programu lojalnościowego.

Aby skutecznie wprowadzić program lojalnościowy, konieczne jest zaangażowanie specjalistów, którzy będą planować i koordynować kampanię oraz gotowość na dłuższy okres trwania akcji SMS. Program lojalnościowy jest także zobowiązaniem marki wobec swoich klientów, którego należy dotrzymać. Konieczne jest stworzenie regulaminu dostępu do usługi, przeszkolenie personelu do uczestnictwa w akcji oraz realizacja zniżek i rabatów w określonym terminie.

Uruchomienie numeru dedykowanego 

Ostatnią z możliwości zbierania numerów i powiększania bazy kontaktów, to uruchomienie numeru dedykowanego. Mówimy tutaj o dwóch wariatnach takiego numer:

  • numer 9-cyfrowy - nazywany NDI 
  • numer 4-cyfrowy - nazywa SCI 

Numer zostaje przypisany do konta, co oznacza, że tylko jeden podmiot może z niego korzystać. Użytkownik, który wyśle SMS-a na taki numer z automatu zostaje zapisany do bazy numerów. Dodatkowo numer może być umieszczony na stronie www lub offline, np. na banerze, lub plakacie. 

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na pozyskanie nowych numerów telefonów do bazy dla wysyłki kampanii SMS. Można korzystać z formularzy online, organizować konkursy i loterie, oferować darmowe treści w zamian za kontakt, nawiązywać współpracę z innymi firmami. Ważne jest jednak, aby pamiętać o przepisach prawnych dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz o tym, że budowanie wartościowej bazy kontaktów to proces długotrwały, wymagający pracy i cierpliwości.

Angelika

Angelika Born
Customer Service Team Leader 

“budowanie wartościowej bazy kontaktów to proces długotrwały, wymagający pracy i cierpliwości - natomiast od tego trzeba zacząc przygodę z komunikacją SMS, ponieważ to fundament marketingu mobilnego".

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.