Uruchom SMS-y na Black Friday! (najlepsze praktyki 2023 r.)

Black Week to początek przedświątecznego sezonu zakupowego, tradycyjnie zaczyna się pod koniec listopada - to cały tydzień zakupowego szaleństwa. Tak samo, jak w latach ubiegłych klienci będą poszukiwać obniżek cenowych i to zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Podpowiadamy, co musisz zrobić, jako właściciel biznesu, by na przełomie listopada i grudnia zwiększyć sprzedaż a czarny Piątek był wyjątkowym sukcesem!


Czym jest Black Week?

Zaczniemy od tego, czym jest i kiedy się zaczyna Black Friday? To tradycyjnie amerykańska tradycja zakupów, która ma miejsce w dzień po Święto Dziękczynienia, które jest czwarty czwartek listopada. Oznacza to, że Black Friday, rozpoczynając Black Week, zazwyczaj przypada na ostatnią piątek listopada. Jest to jedna z najbardziej popularnych i oczekiwanych dni zakupów w roku. Black Friday jest znany z tego, że wiele sklepów oferuje wtedy znaczne obniżki cen na różne produkty, w tym elektronikę, ubrania, sprzęt domowy, zabawki i wiele innych. W związku z tym klienci często gromadzą się w sklepach fizycznych jeszcze przed otwarciem lub robią zakupy online, aby skorzystać z atrakcyjnych promocji. Sklepy starają się przyciągnąć klientów ofertami i okazjami, a konkurencja między nimi jest często bardzo duża.  Black Friday jest również uważany za początek sezonu zakupów przedświątecznych i często jest to okres, w którym konsumenci zaczynają szukać prezentów na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Tradycja ta rozprzestrzeniła się na wiele krajów poza Stanami Zjednoczonymi, a Black Friday stał się globalnym zjawiskiem handlowym.  Tak więc o Black Week dlatego, że firmy i sklepy przedłużają swoje promoje Czarnego Piątku, albo zaczynają rabatować produkty i usługi już kilka dni przed piątkiem.

Wydatki na Black Froday w latach 2013 2022

kiedy dokładnie jest Black Week?

Black Week: 20.11.2023 r. - 27.11.2023 r.
Black Friday: 24.11.2023 r. 
Cyber Monday: 27.11.2023 r. 

 

SMS marketing na Black Week

Zakupowe szaleństwo już się zaczęło! Od lat, użytkownicy i marketerzy czekają na ten szczególny weekend i poprzedzający go tydzień w roku, czyli największe wydarzenie w handlu na świecie - Black Week, do którego należą Black Friday oraz Cyber Monday. To moment, w którym konsumenci szukają swoich wymarzonych produktów ze szczególnym rabatem. Marketerzy i sprzedawcy natomiast robią wszystko, by w tym dniu odnotować rekordowe obroty - jednocześnie stawiają sobie pytanie - jak to zrobić i jakich narzędzi użyć, by zyski były rekordowe? Powiedzmy sobie jasno, ten czas, to ogromne wyzwanie dla sklepów online i offline! Informacji i promocji pojawiających się w sieci jest mnóstwo, a sklepy robią wszystko, by wypaść przed konsumentem, jak najlepiej. Co robić, aby się przygotować na ten szalony czas i jak przebić się ze swoim produktem w tym gąszczu informacji - na jakie narzędzie postawić, by klient odwiedził właśnie nasz sklep, czy naszą stronę www? Na te pytania będziemy się starali odpowiedzieć w tym poradniku.

SMS w sklepie internetowym? Zdecydowanie warto!

Z badań opublikowanych w Kompendium Komunikacja SMS w Polsce - Wydanie VII, wynika jednoznacznie, że firmy bardzo chętnie wysyłają SMS-y, a klienci także są zainteresowani tym, by je otrzymywać - niektórzy z ankietowanych, wyobrażają sobie otrzymywanie wiadomości nawet kilka razy w tygodniu, a to znaczy, że w tych dniach, właśnie na krótkie wiadomości tekstowe warto postawić! 

Aż 87,1% ankietowanych twierdzi, że drogą SMS-ową otrzymuje powiadomienia o ofertach lub rabatach prezentowanych przez sklepy czy firmy, a ponad 80% użytkowników także w przyszłości chce otrzymywać wiadomości marketingowe - te dane są jednoznaczne - SMS musi być twoim głównym narzędziem w komunikacji z klientem podczas świeta handlu!

Skutecznosc marketingu SMS

Ankietowanych twierdzi, że  drogą SMS-ową otrzymuje powiadomienia o ofertach lub rabatach 
Użytkowników także w przyszłości chce otrzymywać wiadomości marketingowe


Każda złotówka zainwestowana w ten kanał komunikacji w trakcie Black Week zwraca się z nawiązką! Warto także zaznaczyć, że możliwości wykorzystania SMS-marketingu jest kilka, a przygotowanie samej kampanii to bardzo prosta rzecz, o czym piszemy w dalszej części tego poradnika.

Jakie wiadomości wysyłać?

Zasada jest prosta - wysyłaj takie wiadomości, na które czeka użytkownik i które sam chcesz otrzymać - w skrócie skuteczne wiadomości SMS! Zdanie wydaje się banalne, ale są takie treści, których użytkownik wręcz oczekuje. Które to są? Można powiedzieć, że są to te najbardziej pożądane ze wszystkich komunikatów: zmiana statusów zamówienia, wiadomości marketingowe personalizowane oraz komunikaty marketingowe z rabatami lub kodami do wykorzystania np. za jakiś czas, przy kolejnych zakupach po Black Friday, czy Cyber Monday. 


Przykład wiadomości na Black Week od Sephora


Nazwa nadawcy SMS. Prezentacja graficzna wiadomości wysłana przez Sephora

Charakterystyka wiadomości:

 • alfanumeryczna nazwa nadawcy
 • kod rabatowy
 • Call To Action,  czyli wezwanie do działania
 • zapewnienie dodatkowych korzyści

 

 

Skuteczna kampania dzięki komunikacji dwukierunkowej

Jak skutecznie realizować marketing oparty na dialogu z klientem?

 • Komunikacja 2way odmieniarolę brandu jako nadawcy wiadomości,
 • umożliwiając rozpoczęcie dialogu z klientami
 • klient decyduje, czy chce odpowiedzieć na wiadomość
 • możliwość zebrania feedbacku z rynku
 • odebrane wiadomości są zapisywane w systmie


Komunikacja dwukierunkowa na Black Friday

 

Komunikacja dwukierunkowa odmienia tradycyjną rolę marki jako głównego nadawcy wiadomości, umożliwiając rozpoczęcie dialogu i zbliżenie klienta do marki. To klient decyduje, czy chce odpowiedzieć na wiadomość i podzielić się swoją opinią. Odkryj potencjał dialogu SMS-owego, który staje się coraz bardziej popularny.  Dialog SMS-owy staje się dostępny dzięki wykorzystaniu krótkich i długich wirtualnych numerów odbiorczych, które określamy jako Long Code (standardowy numer składający się z 9 cyfr) i Short Code (numer skrócony, składający się z 4 lub 5 cyfr). Te narzędzia pozwalają na aktywny udział klientów, przekazując im kontrolę nad rozmową i tworząc więź między marką a konsumentem. 

Jak skutecznie wykorzystać odbiór SMS?

SMS-y, na które klienci mogą odpowiadać, rewolucjonizują i usprawniają procesy biznesowe. Przykładowo, dzięki dostępowi do numeru odbiorczego, klienci mogą łatwo zmieniać daty dostaw zamówień, odwoływać wizyty u lekarza lub potwierdzać rezerwacje. Dwukierunkowa komunikacja SMS jest także nieocenionym narzędziem do pozyskiwania potencjalnych klientów - gdy klient wysyła SMS-a, jest to wyraźny sygnał, że jest zainteresowany ofertą lub chce skontaktować się z konsultantem.

Wzrost sprzedaży dzięki SMS

SMS należy do podstawowych narzędzi komunikacji z użytkownikami w sektorze e-commerce. Z roku na rok, liczba wysłanych SMS-ów praktycznie w każdej branży rośnie. Dlaczego tak właśnie jest? Dlatego, że cały rynek e-handlu rośnie, a samo przygotowanie kampanii nie zajmuje zbyt wiele czasu - w porównaniu z innymi kanałami komunikacji jest najłatwiejszy w obsłudze - zarówno dla użytkownika, jak i firmy wysyłającej komunikaty. Dobre przygotowanie kampanii do wysyłki zajmuje zaledwie kilka minut. W skrócie - przygotuj tekst, skracaj linki i wysyłaj wiadomości do potencjalnych klientów!

 

Przykładowa wiadomość na Black Friday od Triumph


Prezentacja graficzna wiadomości wysłana przez Triumph

Charakterystyka wiadomości:

 • alfanumeryczna nazwa nadawcy
 • kod rabatowy -30%
 • zaproszenie na zakupy do sklepów stacjonarnych

 

Aby ją stworzyć, wystarczy:

 • wybrać produkt ze sklepu, który chcesz klientowi zaprezentować podczas wydarzenia
 • dodać konkretny opis do produktu, czy usługi, który zachęci do przeczytania treści
 • przygotować Call To Action (wezwanie do działania), które zachęci odbiorcę wiadomości do podjęcia działania. To wiąże się np. ze wklejeniem linku w treści wiadomości, który prowadzi do ulubionego produktu lub promocji. Dobrze przygotowane CTA (Call To Action) to podstawa, by przekaz był skuteczny, a klient wiedział, co ma zrobić, czyli przejść na stronę sklepu i dokonać zakupu! 
   


Prezentacja graficzna wiadomości wysłana przez TimeForWax

Charakterystyka wiadomości:

 • alfanumeryczna nazwa nadawcy
 • kod rabatowy -30%
 • Call To Action,  czyli wezwanie do działania
 • przedłużenie czasu trwania rabatu
 • użycie skróconego linku -> otworz.to

Przykładowa wiadomość na Black Friday od TimeForWax

 

SMS + MMS = idealne połączenie w e-commerce!

Często jest tak, że firmy równolegle do komunikacji SMS stosują także wiadomości multimedialne. Powstała w ten sposób kampania jest bardziej efektywna, ponieważ rozszerza swoje możliwości prezentowania produktów i usług. Firmy, w ten sposób działają wielokanałowo - rozszerzają swój content i zwiększają prawdopodobieństwo sprzedaży produktu. W  przypadku MMS-ów wysyłana jest treść typowo marketingowa do pewnej grupy docelowej, natomiast SMS-y wysyłane są do większej grupy odbiorców albo do wszystkich użytkowników. SMS-y dodatkowo odgrywają rolę informacyjną (nazywaną także notyfikacyjną), czyli wiadomości wysyłane są przy zmianach statusów zamówień, czy autoresponderach, albo przy zapisie do newslettera. 

Komunikacja SMS w połączeniu z MMS

Warto inwestować w promocje

Black Friday to nie tylko ulubiona pora roku dla klientów poszukujących okazji, ale także ogromna szansa dla sklepów. Jednym z głównych powodów, dla których warto wziąć udział w tym wydarzeniu, jest ogromny popyt konsumentów. W tym dniu klienci szczególnie aktywnie szukają atrakcyjnych cen, głodni są rabatów i dodatkowych bonusów. To idealna okazja, by przyciągnąć uwagę nowych użytkowników, zyskać ich zaufanie i budować lojalność. Wartościowe promocje w Black Friday nie tylko zwiększą sprzedaż, ale także pozwolą na pozyskanie cennych klientów, którzy mogą pozostać z nami na dłużej. To doskonały sposób, aby podkreślić atrakcyjność naszych produktów i usług oraz uczynić naszą markę bardziej dostępną. Działasz w e-commerce, jesteś właścicielem sklepu internetowego? Nie przegapmy tej niezwykłej okazji do spektakularnego wzrostu biznesu!

Reguła niedostępności w SMS

Reguła niedostępności, znana również jako zasada niedostępności, to psychologiczny mechanizm, który wykorzystuje brak dostępności lub ograniczoną dostępność do produktów lub usług w celu zwiększenia ich atrakcyjności i zachęcenia klientów do szybszego zakupu. Ta zasada opiera się na założeniu, że ludzie bardziej cenią sobie to, co jest trudno dostępne lub co może przestać być dostępne w przyszłości.  

Reguła niedostępności w SMS, jak to zrobić?

 • Ograniczona dostępność czasowa: Możesz użyć tekstu SMS, aby poinformować klientów o ograniczonym czasie trwania promocji lub oferty. Na przykład, możesz napisać: "Tylko dzisiaj! -50% na wybrane produkty. Oferta ważna do północy!". To skłoni odbiorców do podjęcia szybszej decyzji zakupowej, aby nie przegapili okazji.  
 • Ograniczona liczba produktów: Jeśli masz ograniczoną ilość produktów lub usług do sprzedaży, możesz użyć SMS-a, aby poinformować klientów o ilości pozostałych sztuk lub miejsc. Na przykład: "Ostatnie 5 sztuk! Nie przegap okazji!".  
 • Dostępność tylko dla wybranych: Możesz dostosować SMS-y, aby były wysyłane tylko do określonych grup klientów, co może sprawić, że odbiorcy poczują się wyjątkowo i bardziej skłonni będą do zakupu.  Przedsprzedaż: Informując odbiorców o przedsprzedaży nowego produktu lub usługi za pośrednictwem SMS-a, możesz stworzyć poczucie wyjątkowości i dostępu do produktu przed ogólną dostępnością.  Indywidualne oferty:
 • Personalizowanie SMS-ów, zawierając w nich oferty dostosowane do preferencji i historii zakupów konkretnych klientów, może sprawić, że poczują się oni bardziej docenieni i skłonni będą do zakupu.  Ważne jest, aby korzystać z reguły niedostępności w sposób etyczny i rzetelny, unikając manipulacji klientami. Poinformowanie klientów o prawdziwych ograniczeniach i okolicznościach jest kluczowe, aby zachować zaufanie i budować długotrwałe relacje z klientami.

Kiedy wysyłać SMS-y? Wybierz idealny czas na Black Friday SMS marketing!

Wolumen SMS wysłany w okresie Black Week

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych historycznych z lat 2018 - 2022. 

Wykres wyraźnie ukazuje optymalny moment do wysyłania SMS-ów. Aby uniknąć konkurencji i zatłoczenia w wiadomościach, najlepiej wysłać ofertę Black Friday przed "Czarnym Piątkiem". W tych dniach konkurencja jest najmniej aktywna. Mimo że SMS-y są zazwyczaj otwierane szybko (Open rate wynosi nawet do 98%), lepiej nie ryzykować i nie czekać aż do piątku. Dodatkowo, korzystając z opcji zaplanowania wysyłki o określonej godzinie, możesz podzielić kampanię na mniejsze partie i wysłać je w ściśle określonym czasie tzw. planowanie kampanii SMS. To pomoże zminimalizować ryzyko przeciążenia serwerów w już intensywnym okresie. Upewnij się, że wybierasz moment dostawy, który najlepiej odpowiada preferencjom odbiorców. Na przykład, jeśli wiesz, że większość Twoich odbiorców pracuje od 9 do 17, to najlepiej dostarczyć im wiadomość na spokojnie po pracy, kiedy są bardziej dostępni i mogą spędzać czas ze smartfonem w ręku.

Black Friday SMS marketing: podsumowanie

Ze względu na to, że mnóstwo osób właśnie w tym czasie surfuje w internecie w poszukiwaniu wymarzonej okazji, Czarny Piątek (w zasadzie cały Black Week i okres poprzedzający) to idealny czas do promowania swoich produktów i usług. Warto już wcześniej przeanalizować, co możemy w tym burzliwym okresie zaproponować klientowi, by jak najwięcej użytkowników trafiło do naszego sklepu. 

Warto także zastanowić się nad tym, jaką strategię przyjąć i z jakich narzędzi skorzystać. Jedno natomiast jest pewne, aby odnieść sukces, warto postawić na sprawdzone narzędzia marketingowe, a także na proste i precyzyjne komunikaty. Wtedy sukces jest gwarantowany!

 

 

daniel zawiliński

Daniel Zawiliński Dyrektor Zarządzający SerwerSMS.pl

Według naszego ostatniego badania aż 93% badanych firm uznaje marketing SMS za skuteczne narzędzie wspierające sprzedaż i procesy zakupowe oraz notyfikacyjne, co ważne aż 82,7% użytkowników chce otrzymywać informacje handlowe właśnie poprzez SMS. To szybki i uniwersalny sposób, który wbrew powszechnym opiniom o przestarzałości cały czas jest wykorzystywany przez najbardziej świadomych marketerów i implementowany w wielu procesach/systemach IT, jako skuteczny i szybki sposób dotarcia do masowego odbiorcy. Po więcej o komunikacji SMS odsyłam oczywiście do pełnego raportu https://serwersms.pl/kompendium

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.