5 powodów dla których warto skracać linki w SMS-ach

Użycie skróconego linku w wiadomości umożliwia nie tylko mierzenie skuteczności działań marketingowych w kampaniach SMS, ale także pozwala zmniejszyć liczbę znaków w treści. W przypadku SMS-ów liczba znaków oraz zwięzły i jasny przekaz jest na wagę złota, a to klucz do prowadzenia skutecznych działań promocyjnych.


Skrócony link jako call to action

Z angielskiego Call To Action, to wezwanie do działania. Używając CTA, twoja wiadomość będzie zachęcała użytkownika do kliknięcia linku i przejścia na stronę docelową (tzw. landing page jest bardzo ważny, ponieważ jest elementem całej strategii kampanii, niezależnie od kanału komunikacji) - w tym wypadku może to być np. strona sklepu internetowego, logowanie do aplikacji czy serwisu, albo nowy wpis na blogu. Linki tworzone są w jednej z domen, które udostępniamy w ramach współpracy na platformie SerwerSMS:

  • Otworz.to
  • Przej.de
  • własna domena np. http://twojadomena.pl/xyz

Linki tworzone na podstawie wyżej wymienionych domen wyglądają nie tylko wizualnie lepiej, ale dają większa wiarygodność oraz dodają pewnego waloru marketingowego. Link z własną domeną na starcie sugeruje, czego dotyczy kampania. To daje większą szansę na to, że klient kliknie link. A to ma bezpośrednie przełożenie na SMS marketingu.

Wizualizacja metadanych w oknie wiadomości

Coraz więcej użytkowników posiada urządzenia, które pozwalają na wizualizację produktów, czy usług w krótkich wiadomościach tekstowych. Pobierane w ten sposób metadane, zawarte w adresie URL przypominają avatar. Aktualnie bardzo dużo aplikacji obsługujących SMS-y w systemie Android potrafi wyświetlić dodatkowe dane, jeśli w wiadomości mamy link. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem jest jedna z wyżej wymienionych możliwości skrócenia linku, aby maksymalnie wykorzystać liczbę znaków. W przypadku krótkich wiadomości tekstowych liczba ta jest zwyczajnie ograniczona, a wiadomość z grafiką dodatkowo przyciąga uwagę użytkownika. Wiadomości przypominają MMS, choć MMS-em nie są. Połączenie tekstu, linku i grafiki daje maksymalny efekt - skuteczność komunikacji jest bardzo wysoka.

Oszczędność znaków

W przypadku standardowego SMS-a mamy do dyspozycji 160 znaków, które musimy optymalnie wykorzystać. W większości przypadków liczba ta jest wystarczająca, jednak trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że wklejając długie, bezpośrednie linki, liczba znaków w treści, zmniejsza się zdecydowanie. Na platformie SerwerSMS można oczywiście wysyłać długie SMS-y, natomiast nic nie zastąpi zwięzłego i "czystego" komunikatu. Dodatkowo schludna i krótka wiadomość wygląda lepiej wizualnie, o czym wspomnieliśmy wcześniej - to dodatkowo zachęca klienta do podjęcia jakiejś akcji, np. zakupu towaru czy produktu - szansa na sprzedaż produktu, czy usługi rośnie. 

Mierzenie skuteczności kampanii SMS

Dzisiaj wysyłanie wiadomości nie ogranicza się tylko do standardowego komunikatu, wysłanego masowo do wszystkich użytkowników. Ważna staje się personalizacja kontentu, a więc tworzenie grup, segmentacja użytkowników oraz badanie, która z przeprowadzonych kampani i była skuteczniejsza. Użycie linków to idealne rozwiązanie, jeżeli chcesz zbadać skuteczność swoich działań sprzedażowo-marketingowych. Dowiesz się w ten sposób kto i kiedy kliknął link i przeszedł na stronę docelową. W przypadku kampanii SMS ze skróconym linkiem dowiesz się także, z jakiego systemu operacyjnego korzystają użytkownicy oraz z jakiego urządzenia zostało wykonane kliknięcie.

Walory wizualne oraz bezpieczeństwo

Powiedzmy sobie szczerze, skracanie linków jest bardzo wygodne i w niektórych sytuacjach znacznie ułatwi nam pracę. "Krótkie" linki wyglądają lepiej, od tych długich. Natomiast zawsze trzeba mieć na uwadze jedną, bardzo ważną kwestię, czyli bezpieczeństwo komunikacji SMS. W przypadku naszej platformy korzystamy z własnych rozwiązań do skracania linków. Załóż konto, uzupełnij dane i korzystaj z możliwości short linków. A to znacznie ułatwia nam prowadzenie działań w celu eliminowania phishingu, ponieważ oba wymienione serwisy także są monitorowane przez Tarczę 360 i są częścią całego systemu bezpieczeństwa. Stosowanie sprawdzonych serwisów do generowania short linków, to także wyższa skuteczność kampanii, poprzez wyższy Click Rate. 
 

BlazejPawlar

Błażej Pawlar
Partnership & Marketing Manager


"Skracanie linków, to na ten moment standard w przypadku korzystania z komunikacji SMS. Bardziej zwięzły i personalny komunikat, pozwala nie tylko na skrócenie liczby znaków w treści wiadomości, ale także na podniesienie skuteczności kampanii SMS-owych. Z punktu widzenia marketera, to najważniejsza kwestia, czyli jakiego narzędzia użyć, by osiągnąć maksymalny efekt". 

Wróć do listy

Odkryj świat komunikacji mobilnej w profesjonalnym wydaniu!

Odbierz 100 darmowych wiadomości na start + Short Code 4301 gratis!

Wypróbuj za darmo

Testuj 14 dni za darmo

Umów się na rozmowę telefoniczną, my zadzwonimy do Ciebie.

Zostaw nam swój numer telefonu, nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Czy jesteś naszym klientem?

Twój numer posłuży nam tylko do jednorazowego kontaktu.
Jeżeli na liście na ma prefixu z Twojego kraju, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.